Proces samorozwoju czyli poznawania własnej osoby, realizacji siebie i rozwijania swoich możliwości to bardzo ważny aspekt naszego życia.
Samorozwój to proces praktykowany przez największych tego świata. Kojarzy mi się z Japonią i niekończącym się procesem doskonalenia jakiemu poddają się mistrzowie swoich profesji w tym kraju. Jednak nie tylko Japonia może się poszczycić takimi ludźmi.
Wszędzie na świecie są eksperci, specjaliści mistrzowie swoich talentów. Jednak jaki jest Twój talent, jaka jest Twoja domena, w czym naturalnie jesteś dobry a w czym gorszy od innych? Zadawałem sobie to pytanie wielokrotnie. Okazuje się bowiem problematyczne spojrzenie na siebie w sposób obiektywny i powiedzenie co potrafię, czego nie, co chciałbym robić a czego nie powinienem a robię. Myślę że jest wielu ludzi którzy tego nie potrafią, ale każdy może się tego nauczyć.
Testy określające pewne nasze cechy – po co to komu i co można na tym zyskać?
Jeżeli nie wiesz co możesz, w czym jesteś dobry to możesz tylko w jeden sposób się przekonać. Próbować, testować, badać, podważać status quo… no dobra nie uprzedzajmy faktów.
Jest spora ilość testów jakie możesz wykonać, moim zdaniem którykolwiek z nich wykonasz i spowoduje to że spojrzysz na siebie nieco z boku będzie olbrzymim sukcesem.
10 powodów dla których warto zrobić testy osobowości.
- Przekonasz się dlaczego czasami coś idzie Ci lepiej a coś gorzej
- Dowiesz się z jakimi ludźmi lepiej się naturalnie dogadujesz
- Będziesz wiedział gdzie musisz włożyć więcej energii i wysiłku a gdzie mniej żeby osiągnąć dany cel
- Dowiesz się co przychodzi Ci bardziej naturalnie a na co musisz harować
- Zauważysz pewne swoje zachowania których mogłeś wcześniej nie dostrzegać
- Będziesz potrafił nazwać swoje predyspozycje
- Zobaczysz drzwi, po których otwarciu będziesz mógł podążać dalej w kierunku rozwoju danej cechy
- Nauczysz się zauważać prawidłowości w swoim postępowaniu i nazywać je
- Będziesz mógł lepiej przyjrzeć się zachowaniu innych ludzi wokół siebie i nazwać je
- Jeżeli zechcesz będziesz mógł rozwijać swoje cechy aż do dojrzałego poziomu
Rodzaje testów jakie moim zdaniem warto zrobić:
Testy StrengthsFinder (nazywane w Polsce testami Gallupa)
Nie pozostawaj na 5 podstawowych cechach, to tylko początek. W moim przypadku nauczyłem się że można odkrywać o wiele więcej niż te cechy. Są też inne poza tymi pięcioma które są mniej rozwinięte, ale mogą z czasem wskoczyć do pierwszej piątki. Pamiętaj że jak nauczyć się pracować nad rozwojem danej cechy z kolejnymi będzie coraz łatwiej.
Moje wyniki testu StrenghtsFinder (5 pierwszych i najsilniejszych cech):
Input Futuristic Focus Significance Learner | Zbieranie Wizjoner Ukierunkowanie Poważanie Uczenie się |
Zrobiłem StrengthsFinder i co teraz. Otóż miałem dokładnie ten sam problem. Tworzyły mi się nieco oczy w czym jestem dobry (lepszy) ale co teraz. To już zależy od indywidualnego podejścia. Moim skromnym zdaniem warto rozwijać talent który dostałeś i masz do niego lepsze predyspozycje. Jak to zrobić podpowiada raport który dostaniesz jak skończysz test.
Zastanów się przez jakiś czas sam, co i z którym talentem możesz zrobić lub osiągnąć. Zanim jednak to nastąpi zapraszam Cię do przejścia przez rozwiązanie testu to naprawdę Ciekawe doświadczenie:
https://www.gallupstrengthscenter.com
Testy określające 1 z 16 osobowości którą posiadasz według Junga ID16.
Jedne z najprostszych i zajmujących najmniej czasu.
Wynikiem jest uniwersalny kod literowy określający Twoją 1 z 16 osobowości.
Można je wykonać na kilka sposobów, np.:
kupując e-booki:
16 typów osobowości w pigułce – ebookpoint
Kim jesteś? Test osobowości ID16 – ebookpoint
1 z 16 książek opisująca Twoją osobowość
Model biznesowy książek wymienionych powyżej to darmowy e-book opisujący typy osobowości, płatny test i kolejny e-book do szczegółowy opis Twojej osobowości 1 z 16 książek = 1 z 16 osobowości.
rozwiązując testy online:
www.16personalities.com
http://www.typyosobowosci.pl/test.html
Testy online i te z e-booków różnią się w opisach i nazwach uniwersalnych kodów literowych opisujących osobowości.
Testy hexacotests: opisujące w szczegółach główne 6 osobowości
http://hexaco.org Testy osobowości hexacotests obok Gallup Strengths Finder 2.0 i ID16 to trzy testy które uznałem za warte polecenia. Przeprowadziłem je zaraz po wykonaniu StrengthsFinder 2.0. Metodologia testów różni się znacząco od StrengthsFinder. Hexacotests są zorientowane na główne 6 cech osobowości:
Honesty-Humility Emotionality eXtraversion Agreeableness (versus Anger) Conscientiousness Openness to Experience | Uczciwość – pokora Emocjonalność eXtraversion Ugodowość (kontra gniew) Sumienność Otwartość na doświadczenie |
Interpretacja wyników hexacotests:
Strona internetowa przypomina czysty html bez jakiejkolwiek grafiki, gdzie tabela to chyba szczyt użytych tagów języka html.
Przez chwilę zastanowiłem się dlaczego tak ta strona wygląda, po czym stwierdziłem że nie ma to znaczenia. Przyszedłem tu po konkretną wiedzę i tyle.
Wyniki otrzymujemy w formie PDF wraz z porównaniem do innych uczestników testu (mediana, middle 80%).
Dzięki temu widać gdzie plasujemy się na tle innych – w odróżnieniu od Gallup mamy zestawienie statystyczne które może być użyteczne.
Nieco inna formuła pozwala oszacować czy jesteśmy poniżej czy poniżej mediany. Czy porównywanie się z danymi statystycznymi ma sens pozostawiam Tobie do oceny.
Ciekawostka: mamy możliwość wypełnienia testów jako obserwator który chce określić cechy innej osoby. Po zastanowieniu może to być ciekawe doświadczenie przy wypełnianiu testów w odniesieniu do siebie i np. partnera życiowego.
Moje zestawienie wyników hexacotests:
Okazuje się że analizować wyniki można na wiele sposobów, np. poprzez skupianie się na jednej cesze i analizowanie jej przydatności kontra wynik testu.
Ja skupiłem się na wyciągnięciu wyników gdzie wartości są największe i najniższe.
Honesty-Humility: generalnie wysoko (3,69 na 3,97) Fairness Modesty Emotionality: generalnie wysoko (3,75 na 3,97) Anxiety Dependence Agreeableness: generalnie nisko (2,81 na 2,22) Conscientiousness: (nisko (2,63 na 2,72) Prudence Diligence Openness to Experience: ogólnie na środku Unconventionality Creativity Inquisitiveness | Uczciwość – pokora: generalnie wysoko (3,69 na 3,97) Uczciwość Skromność Emocjonalność: generalnie wysoko (3,75 na 3,97) Niepokój Zależność Ugodowość: generalnie nisko (2,81 na 2,22) Sumienność: (nisko (2,63 na 2,72) Roztropność Pracowitość Otwartość na doświadczenie: ogólnie na temat Niekonwencjonalność Kreatywność Ciekawość |
Wyjaśnienie każdej z tych cech osobowościowych można znaleźć tutaj.
Interpretacja wyników według mnie wymaga głębszej analizy nad sobą w odniesieniu do różnych aspektów życia. Zachęcam Cię do przyjrzenia się wynikom w spokoju lub rozmowie z kimś bliskim o wynikach. To naprawdę daje perspektywę!
Dla zainteresowanych, więcej materiałów odnośnie hexacotests można znaleźć w polecanych na stronie internetowej książkach:
http://hexaco.org/books
Podsumowanie:
Zastanawiałem się przez chwilę dlaczego takich testów nie robi się przyszłym pracownikom. Dlaczego pracodawcy nie robią tego?
Okazuje się że zależy od wielu czynników. Może za duża ilość informacji jaką chcieliby pozyskać od przyszłego pracownika nie jest uzasadniona moralnie, prawnie? Nie chcę tutaj za bardzo polemizować bo byłyby to tylko moje na siłę tworzone domysły.
Dlaczego np. w rodzinie nie przeprowadza się takich testów, tutaj mógłbym polemizować na różne sposoby. Jak Ty uważasz czy wiedza z tego zakresu na temat Twojego członka rodziny dała by pozytywny oddźwięk, czy raczej spotkała się z negatywną reakcją?
Istnieje metodyka dobierania ludzi do zespołu na podstawie cech osobowości np. na podstawie metod stochastycznych. Gdzie progiem wejścia jest zrobienie przez kandydatów testów Mereditha Belbina. Chyba jednak o tym kiedyś indziej 🙂
Proces samorozwoju czyli poznawania własnej osoby, realizacji siebie i rozwijania swoich możliwości to bardzo ważny aspekt naszego życia.
Samorozwój to proces praktykowany przez największych tego świata. Kojarzy mi się z Japonią i niekończącym się procesem doskonalenia jakiemu poddają się mistrzowie swoich profesji w tym kraju. Jednak nie tylko Japonia może się poszczycić takimi ludźmi.
Które testy zrobić na początek?
Jeżeli masz trochę funduszy polecam testy StrainghtsFinder 2.0. W drugiej kolejności testy Junga ID16.